مدلسازی اطلاعات ساخت (BIM) به همین سادگی

مدلسازی اطلاعات ساخت (BIM) به همین سادگی

BIM و مدل آن

مدل BIM

برای مدلسازی اطلاعات ساخت تعاریف کلاسیک مختلفی ارائه شده است. اما اجازه دهید به جای نقل قول یا ترجمه این تعاریف، که گاهاً باعث سردرگمی می شود؛ با یک مثال ساده به پاسخ BIM چیست بپردازیم:

  • یک پنجره را تصور کنید. مدلِ بیمِ (BIM Model) این پنجره، یک مدل ۳ بعدی از پنجره است که به ما مشخصات هندسی (Geometry) آن را نشان می دهد. مشخصات هندسی یعنی طول، عرض، ارتفاع، ضخامت و … البته نه یک پنجره واقعی. پنجره ای که با کامپیوتر شبیه سازی شده است. درست فهمیدید! این مدل، یک پنجره­ی واقعی نیست اما عینِ پنجره­ ی واقعی است.
  • به نظر شما برای ساختن یک پنجره، دانستن مشخصات هندسی آن کافیست؟ قطعا نه! پنجره مورد نظر ما چه جنسی دارد؟ شیشه ­ی آن معمولی خواهد بود یا ضد ضربه هم هست؟ پروفیل­ها از آلومینیوم ساخته شده یا PVC؟ یا اصلا فرض کنید یک پنجره خریده­ ایم. از کدام کارخانه خریدیم؟ در چه تاریخی؟ چند تا؟ پنجره ها چه زمانی وارد کارگاه شده؟ شماره تماس فروشنده پنجره را داریم؟ کاملا واضح است که برای ساخت چنین پنجره ای باید یک سری اطلاعات (Information) هم داشته باشیم. پس تعریف مدلِ بیم کامل­تر شد: ما یک مدل ۳ بعدی لازم داریم که بتواند اطلاعات مورد نیاز ما را در خود ذخیره کند.
  • یک پنجره بدون دیوار به چه کارمان می آید؟ تا حالا جائی دیده­ اید یک معمار درون کابینت پنجره کار بگذارد؟ پس قاعدتاً باید یک دیواری وجود داشته باشد تا پنجره درون آن قرار گیرد. به بیان بهتر، یک پارامتر مشترکی بین دیوار و درب باید وجود داشته باشد. چیزی که بین پنجره و کابینت نیست.

پارامتریک و هوشمند

یک سوال دیگر: همه پنجره ها یک اندازه دارند؟ اگر طول یک پنجره خاص بزرگ شود، چه مشخصاتی از پنجره تغییر میکند؟ آیا تغییری در جنس شیشه ایجاد میشود؟ نه! اما احتمالا فاصله پروفیل ها تغییر خواهد کرد. پس جنس شیشه ربطی به طول پنجره ندارد اما فاصله پروفیل ها ممکن است ربط داشته باشد. یعنی بین طول پنجره و فاصله پروفیل ها یک رابطه (پارامتر) مشترک هست که به ما کمک می­کند، موقع مدلسازی، پنجره ها را با هر طولی که دوست داریم ترسیم کنیم بدون اینکه نگران باشیم فاصله پروفیل ها به هم بریزد. این یعنی مدلِ بیم، یک مدل پارامتریک و هوشمند خواهد بود.

  • فرض کنید یک مدل ۳ بعدی از پنجره داشته باشیم. یک کاتالوگ که در آن جنس، نوع پنجره و مشخصات سازنده و … نوشته شده هم روی میز کارمان باشد. الان همه چیزهایی که لازم هست را داریم اما مجزا از هم! مدلِ بیم، می­تواند یک مدل شبیه سازی شده کامپیوتری شامل همه اطلاعاتی که نیاز داریم باشد. یک مدلِ یکپارچه­ ی دیجیتالی!
BIM چیست

BIM چیست

BIM

خب تا اینجا نصف مسیر را طی آمدیم. تقریباً دستگیرمان شد مدلِ بیم چیست. اما خودِ BIM نه! بگذارید یک مثال دیگر بزنیم:

قدیم­تر­ها که هنوز ساعت اختراع نشده بود، مردم با صدای خروس از خواب بیدار می شدند. بعدها ساعت اختراع شد و مردم ساعتشان رو کوک میکردند تا زنگ بزند. الان هم که اغلب مردم از گوشی های موبایل استفاده می کنند. در حقیقت مردم همیشه بیدار میشدند اما ابزار بیدار شدن دائما پیشرفته تر شده است.

علاوه بر ابزار، روش یا فرآیند بیدار کردن افراد هم تغییر کرده: دیگر نیازی نیست خروس آفتاب را ببیند، به بالای بلندی برود و آواز بخواند! حتی دیگر لازم نیست پیچ پشت ساعت های قدیمی را بچرخانیم تا روی یک زمان مشخصی فنرش آزاد شده و زنگ بزند. امروزه اپلیکیشن ها زمان را به صورت آنلاین تشخیص می­دهند. حال، برگردیم به مدلِ بیم. به نظر شما فرآیند کار با ابزارها یا نرم افزارهایی با قابلیت ساخت مدلِ بیم (مدلِ ۳ بعدیِ دیجیتالیِ پارامتریکِ هوشمندِ پر از اطلاعات!) با نرم ­افزارهای دو دهه گذشته متفاوت نیست؟

راستی آدم هایی که با صدای خروس از خواب بیدار می­شدند، می­توانستند با گوشی موبایل کار کنند؟ گوشی های جدید، انسان های به ­روز لازم خواهد داشت که در کار کردن با گوشی های هوشمند مهارت داشته باشند.

اجازه دهید اینطور جمع بندی کنیم:

جمع بندی

«بیم (BIM)، مجموعه ­ای از ابزارها، فرآیندهای کاری و کاربران متخصص (ماهر) با فرهنگی کاری تعاملی است. به عبارت بهتر، بیم فرآیند ساخت مدلی ۳ بعدی، مجازی، پارامتریک و هوشمند و پر از اطلاعات یکپارچه­ ی پروژه با استفاده از ابزارهایی با قابلیت ایجاد مدل­ها توسط کاربران متخصص و آشنا به این فرآیند برای انجام کلیه مراحل مطالعه، طراحی، ساخت، بهره برداری، بازسازی و تخریب یک پروژه (چرخه حیات پروژه) هست.»

جالب نیست؟ چقدر این پاراگراف بالا شبیه همان تعاریف کلاسیک کتاب­هاست!

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *