محل پروژه: تهران، سعادت‌آباد
کاربری: مسکونی، آموزشی، تفریحی، تجاری، فرهنگی
سال: 1400
مساحت زیربنا: 120000 مترمربع
کارفرما: جناب آقای بهاری
معمارمسئول: مهدی بابایی‌زاده
تیم طراحی:مهسا ابوترابی، سیدهادی آل داوود، مریم بابایی‌زاده، مهدی لولاچیان، حسین شاه‌حسینی، محمد رضوی‌زاده، نوشین ابوالحسنی، فرزاد اصلانی
تیم مهندسی: حسام سیدحسینی، علی جلائی‌فر
شرح خدمات سپید: طراحی یکپارچه معماری‌ سازه و تاسیسات

رونا در لغت نامه به معنای راه باریک و زیبا بوده و روناپارک تعبیری است از این مجموعه چند عملکردی شهری.

مجتمع رونا پارک در زمینی به مساحت 15500 مترمربع در محدوده کوی فراز شهر تهران، با کاربری‌های مسکونی، آموزشی و تفریحی قرار دارد. این مجتمع در 11 طبقه روی همکف و 8 طبقه زیر همکف طراحی شده است. کاربری 11 طبقه روی همکف مسکونی بوده و مجموع مساحت 260 واحد آن ها 60500 مترمربع است.

فرایند شکل‌گیری

کانسپت اصلی این پروژه طراحی یکپارچه این ساختمان به جای 6 بلوک مجزاست. به این ترتیب با قرارگیری ورودی در ضلع شمالی (ارتفاع بالا) تعداد طبقات 11 گانه از ارتفاع 30 + متر شروع می شود و لذا این ساختمان در ضلع جنوب به جای ساختمانی 11 طبقه، ساختمانی 20 طبقه دیده خواهد شد. این امر چهار مزیت دارد. یک آن که گودبرداری از پروژه حذف شده و هزینه بسیار کلان گودبرداری ذخیره می‌گردد. دو آن که به ابهت پروژه افزوده شده و به برجی شاخص در شهر بدل می‌گردد، سه آنکه با یکپارچه شدن بلوک‌ها سایه اندازی بلوک‌های شش گانه قدیمی بر روی یکدیگر حذف و نورگیری فضا‌ها بسیار بهتر خواهد شد و چهارم آن که با تبدیل رمپ‌های متعدد جهت پارکینگ‌ها به یک رمپ اصلی، تعداد زیادی پارکینگ اضافه شده است. با قرار دادن طبقات پارکینگ میان بخش مسکونی و فرهنگی-خدماتی از سرایت سر و صدای فضاهای مدرسه و فضاهای شهری به واحدهای مسکونی جلوگیری به عمل آمده است. همچنین در ضلع جنوب غربی پروژه فضایی با رمپ و پله طراحی شده است و به عنوان عرصه شهری می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. در طبقه همکف نیز فضای سبز گسترده‌ای جای گرفته است که به عنوان عرشه شهری مورد استفاده ساکنین واحدهای مسکونی قرار می گیرد.