معرفی EDGE (Excellence in Design for Greater Efficiencies)

EDGE یک سیستم گواهینامه ساختمان سبز بر مبنای استفاده کارآمد از منابع می­‌باشد.

این استاندارد را می­توان برای انواع مختلف کاربری ساختمان از جمله ساختمان­های مسکونی، هتل­ها، بیمارستان­ها، ادارات، مدارس و … در هر برهه­ ای از حیات آن­ها از جمل ساختمان­های در حال ساخت، ساختمان­های موجود و یا بازسازی­های اساسی، استفاده کرد.

EDGE امکان محاسبه و مقایسه سریع هزینه استراتژی­های ساختمان را که هدف آن­ها مصرف انرژی، آب و انرژی نهان مصالح ساختمان است، برای تیم­های طراحی و نیز مالکان پروژه فراهم می­‌آورد.

Edge

چرا EDGE ؟

  • استفاده آسان

استفاده از محیط نرم افزاری کاربر پسند به جای شبیه سازی­های پیچیده

  • هوشمند

برخلاف ظاهر ساده، نرم افزار یک موتور محاسباتی قوی است که شرایط اقلیمی و  نوع کاربری ساختمان را درک می­‌کند.

  • سریع

نرم افزار، میزان صرفه جویی به عمل آمده در اثر اعمال هرگونه تغییر در ساختمان را فوری محاسبه می­‌کند.

  • مالی-عملی

این استاندارد از لحاظ بودجه و هزینه عملی بوده و جنبه­ های مالی پروژه را نیز در نظر می­گیرد. از طرفی، نرم افزار EDGE یک ابزار سرمایه گذاری قوی است. چراکه مدت زمان برگشت هزینه­های مصرف شده در ساختمان سبز را خیلی سریع برآورد می‌کند.

  • مقرون به صرفه

استفاده از نرم افزار EDGE برای همه رایگان است. اخذ گواهینامه نیز به ازای پرداخت مبلغی معقول، امکان پذیر می­‌باشد.

 

روش­ تحلیل

EDGE برای حل معادلات حاکم بر هواشناسی، انتقال حرارت و فیزیک ساختمان، از یک موتور پردازش قوی استفاده می­کند. با استفاده از داده­ های مورد نیاز، نرم افزار پتانسیل ساختمان را در سه زمینه انرژی، آب و مصالح برای صرفه جویی، محاسبه می­‌کند.

برای پیش بینی مصرف انرژی، از مدل شبه پایا (quasi-steady-state)  استفاده می­‌گردد.

این مدل بر پایه استاندارد اروپایی CEN و ISO 13790 می­باشد. پارامترهای مربوط به ساختمان مبنا نیز بر اساس اطلاعات یک ساختمان معمولی با شرایط جغرافیایی و اقلیمی یکسان و مقررات ملی ساختمان محاسبه می­‌گردد.

برای برآورد اطلاعات مربوط به سیستم­های تهویه مطبوع نیز از استاندارد ASHRAE-90.1-2007 استفاده شده است.

گواهینامه EDGE

در یک ساختمان برای اخذ گواهینامه، باید در هر سه زمینه انرژی، آب و انرژی نهفته در مصالح، حداقل ۲۰% صرفه جویی نسبت به ساختمان مبنا حاصل شود.

الزامات اخذ گواهینامه

اخذ گواهینامه مستلزم تهیه مدارک مورد نیاز در مراحل پیش طراحی و نیز پس از اتمام ساخت است. این مدارک شامل نقشه­ های طراحی، داده­ های ارائه شده توسط سازنده تجهیزات، گواهی­های تحویل تجهیزات و مصالح و تصاویری از مراحل انجام پروژه می­باشد. در مرحله اول پس بررسی مدارک طراحی ، گواهی نامه اولیه ساختمان سبز صادر شده و بعد از اتمام مراحل ساخت پروژه ، یک بازدید میدانی توسط بازرس EDGE به عمل آمده ودر صورت مطابقت ساخت با مدارک طراحی و نیز تایید بازرس  ، گواهینامه اصلی ساختمان سبز صادر می­گردد.

معیارهای صرفه جویی

در هر سه زمینه اصلی، معیارهای متعددی برای کاهش مصرف وجود دارد. این معیارها به دو دسته کلی معیارهای الزامی و معیارهای انتخابی تقسیم می­شوند. معیارهای الزامی، معیارهایی هستند که اطلاعات مربوط به آنها حتما باید در نرم افزار وارد شود. هرچند این داده­ ها در جهت صرفه جویی در ساختمان نباشند. معیارهای انتخابی، معیارهایی هستند که به صرفه جویی ساختمان کمک می­کنند ولی به کار گیری آن­ها الزامی نیست.

تصاویر زیر، دسته بندی معیارهای مربوط به هر زمینه را نشان می­دهند. معیارهای ستاره­ دار، معیارهای الزامی می‌باشند.