آشنایی اجمالی با KNX و انجمن توسعه دهنده آن

آشنایی اجمالی با KNX و انجمن توسعه دهنده آن

کنترل هوشمند و پایش عملکرد

تقاضا برای راحتی و تطبیق پذیری در مدیریت سیستم های گرمایش، روشنایی و کنترل دسترسی برای خانه های مسکونی و مجتمع  های اداری، تجاری، هتلها، مدارس و … در حال افزایش است.

در عین حال، استفاده کارآمد و بهینه از انرژی به طور فزاینده ای رو به گسترش است.  مردم می خواهند یک محل راحت، پایدار و ایمن برای زندگی و کار داشته باشند و در اینجاست که اتوماسیون مطرح می شود.

با این حال، راحتی بیشتر و ایمنی همراه با مصرف انرژی پایین تر می تواند تنها با کنترل هوشمندانه و پایش عملکرد همه تجهیزات به دست آید. این یک چالش واقعی است؛ زیرا این امر به معنای سیم کشی بیشتر از سنسورها و عملگرها به مراکز کنترل و پایش است. چنین توده ای از سیم کشی به معنای زحمت بیشتر برای طراحی و نصب، افزایش خطر آتش سوزی و افزایش هزینه ها است؛ و در  این جاست که KNX  وارد می شود!

درک رویای اتوماسیون

اتوماسیون می تواند بسیار ساده باشد. کافی است سیستمی داشته باشید برای کنترل یکپارچه تجهیزات مستقل از هم، که همه اجزا آن از طریق یک زبان مشترک؛ بدون محدودیت در نوع دستگاهی که میخواهید از آن استفاده کنید، با هم قابلیت ارتباط داشته باشند.

این که آیا شما می خواهید کنترل نورپردازی، کرکره، سیستم های امنیتی، مدیریت انرژی، گرمایش، تهویه، سیستم های تهویه مطبوع، سیستم های سیگنالینگ و پایش، کنترل از راه دور، کنترل صوتی و تصویری، … داشته باشید، همه این کاربردها از طریق سیستمی یکنواخت کار می کنند. این اصل یکپارچگی است. این بیان ساده ای برای اتوماسیون ساختمان است، و اینKNX  است؛ امکان ایجاد یک خانه و یا دفتر هوشمند با حداکثر انعطاف پذیری و قابلیت شخصی سازی بر اساس نیاز و شرایط شما .

برای توسعه و ارتقاء استاندارد KNX به عنوان مبنایی برای ایجاد خانه و ساختمان هوشمند در سطح جهان، ایجاد اطمینان در بازار هدف نسبت به تجهیزات و مجریان، بسیار حائز اهمیت است. بنابراین پی گیری سیاستهای زیر الزامی بوده و هست:

 • استاندارد سازی تجهیزات و راه حلهای هوشمند سازی و همچنین نحوه پیاده سازی و اجرا
 • تستهای مکرر محصولات در آزمایشگاهها و آموزشهای استاندارد و به روز نگه داشتن مهارتهای مجریان
 • به اشتراک گذاشتن گواهینامه و تاییدیه های محصولات و مجریان

این یعنی اطمینان از دستیابی به محصولات، راه حلها و مجریان استاندارد در تمام نقاط دنیا متناسب با نیازهای خانه و ساختمان شما.

برای این منظور در ماه مه سال ۱۹۹۹ اعضای انجمن های زیر انجمن KNX  را راه اندازی کردند:

 • EIBA ( European Installation Bus Association)
 • EHSA (European Home Systems Association)
 • BCI (BatiBUS Club International)

انجمن ایجاد شده، صاحب استاندارد جهانی KNX برای کنترل خانه و ساختمان و همچنین صاحب آرم علامت تجاری KNX در سراسر جهان است.

انجمن KNX یک سازمان با رویکرد غیر انتفاعی است که از قوانین کشور بلژیک تبعیت می کند. اعضای این انجمن، تولید کنندگان دستگاه های چند منظوره برای کنترل خانه و ساختمان بر اساس KNX برای کاربردهایی مانند کنترل روشنایی، کنترل شاتر، گرمایش، تهویه، تهویه مطبوع، مدیریت انرژی، اندازه گیری، پایش، سیستم های زنگ خطر / سیستم های نفوذ، لوازم خانگی، صوتی / تصویری و سایر موارد هستند. علاوه بر تولید کنندگان، ارائه دهندگان خدمات (آب و برق، مخابرات، …) می توانند عضو انجمن KNX شوند.

اهداف انجمن KNX در راستای توسعه و ارتقاء یک استاندارد ارتباطات بین المللی برای اتوماسیون خانگی و ساختمان:

 • توسعه یک سیستم واحد پایدار و مقرون به صرفه با هدف گسترش بازار
 • تعریف و بهبود مشخصات KNXدر رابطه با پروتکل (شامل امنیت)، رسانه های مختلف، حالت های مختلف پیکربندی، و مشخصات کاربردهای مختلف.
 • گسترش فناوری اینترنت اشیا در بستر KNX در رابطه با هماهنگی آن در برقراری ارتباط بین ابزارها و قابلیت همکاری بین برنامه های کاربردی.
 • ایجاد استانداردهای مورد نیاز سیستم، از جمله روش های آزمون.
 • مدیریت مالکیت معنوی مربوط به سیستم مربوطه، ایجاد علائم تجاری و صدور مجوزهای علامت تجاری.
 • ایجاد یک سیستم صدور گواهینامه مناسب برای تأیید “محصولات” (سخت افزار، نرم افزار، اجزا) و خدمات به منظور تضمین سازگاری سیستم و قابلیت ارتباط با سایر تجهیزات.
 • معرفی این استاندارد به سازمان های استاندارد بین المللی HBES / BACS و ترویج آن به این منظور که تبدیل به نُرم و قاعده شود
 • مدیریت (از جمله توسعه، پشتیبانی فروش) یک نرم افزار مشترک مناسب ETS و سایر ابزارهای مربوط به KNX.
 • ترویج آموزش رسمی KNX برای کاربران حرفه ای مانند پیمانکاران، طراحان و نصب کنندگان.

در حال حاضر در کنار اعضا، انجمن KNX با بیش از ۷۵،۰۰۰ شریک کاری  در بیش از ۱۶۴ کشور در سراسر جهان، قرارداد همکاری  دارد.  نوع مشارکت بستگی به گروه هدف مورد نظر دارد. توسعه علمی و فنی، توسعه محصول، توسعه بازار، اجرای پروژه و یا آموزش.

 

برداشت و ترجمه از KNX.ORG

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *